DenizBank Denizin İncileri Staj Programı (2013)

21. Jul, 2013

Önceki blog yazılarımdan da okuduğunuz üzre bu sene baya bir yere staj başvurusunda bulundum, içlerinde telekomünikasyon firmalarından, bankalara ve yazılım firmalarına kadar bir çok yer vardı. Sonunda kesinleşen stajım ise Denizin İncileri Staj Programı oldu.

Hemen size kısaca başvuru ve kabul aşamasıyla ilgili bilgi vereyim, ayrıntılı bilgileri staj süresince buradan yazacağım..

DenizBank staj başvurusu sanıyorum ki ilk gördüğüm staj ilanlarından biriydi. Facebook’taki insan kaynakları sayfasından ulaştığım başvuru ve üzerine kendimi denemem için hazırlanan Alesta Deneme Testi ile karşılaştım. 10 soruluk okuduğunu anlama ve grafikleri yorumlama ile ilgili sorular vardı. Başvurusunda ise daha çok ankete benzeyen bir mülakat yapıldı. Grup çalışmasına yatkınlık, öğrenmeye açık olmak, hedeflere sahip olmak vs.. gibi konular hakkında ne düşündüğünü öğrenen basit ama uzun süren bir testti. Anketin üzerinden bankadan uzunca bir süre hiçbir geri dönüş almadım.

Mayıs ayının ortalarında beklediğim ve umduğum cevap geldi. İlk aşamayı yani başvurular arasından yapılan elemeyi geçtiğimi öğrendim. Beni İstanbul’a sınav mülakatına çağırdılar. Hiç düşünmeden gittim, perşembe gününe denk geliyordu ve okulda derslerimi ekmek zorunda kalmıştım.. Sınavda -yine klasik- çoğu staj başvrusunda olduğu gibi kolay ama zaman gerektiren sorular vardı, grafikleri yorumlama, grafiklerdeki sayısal değerlerle istenilen hesapları yapma, paragraf okuyup anlama vb gibi. Kolay ama zamanı iyi kullanmayı gerektiren sorulardı. Nasıl geçtiğimi sorarsanız, tamamen taktik kullanarak.. 3. girdiğim sınav olduğundan artık alışkındım ve basit taktiklerle zamanımı iyi kullandım. Örneğin: İşlemli sorularda sakın tam cevabı bulmaya kalkmayın, zaten her şıkta göreceksiniz ki birler basamağı her birinde farklı, kısacası birler basamağını bulduğunuz anda işaretleyip geçin, yoksa çok basamaklı değerlerle boğuşurken, zamanın nasıl geçtiğini anlamayıp ve afallayıp bir çok soruya doğru cevap verecek kadar konsantre olamazsınız.

Testin sonuçları Haziran başında elime ulaştı. Ve telefonla arayıp sözlü mülakata İstanbul’a çağırıldım. Ama ne yazık ki beni ertesi gün olan mülakatıma, 24 saatten daha az bir süre kalmışken çağırdılar. Ertesi gün aylardır çalıştığımız okul koromuzun konseri vardı. Ve onlara böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını, sabahtan önemli bir dersimin olduğunu ve akşam da İzmir’de olmam gerektiğini söyledim. Gerçekten düşüncesizce bir hareketti. 1 günden az kalmıştı, sabah okulda olmam gerekiyordu, uçak ile gitmeye kalksam, mülakat cuma günü olduğundan biletler oldukça pahalıydı. Şikayetimi twitter üzerinden de dile getirdim. Ve gelemeyeceğimi söyledim.

Son staj başvurumdu ve artık burası da olmazsa ,son stajımı mezuniyete bırakma kararı almıştım. Ama düşündüğüm gibi olmadı. Bana ertesi gün, yani mülakat günü telefonla dönüş yapıldı ve bu durumu tek yaşayanın ve şikayetçi olanın ben olmadığımı öğrendim. İkametgah adresine göre şehirlere çağrıldığını ve benim de hem test hem de sözlü mülakat olmam için ikametgah adresim olan İstanbul’a çağırıldığımı öğrendim. Buna bir sonraki yıllarda dikkat edileceğini ve okullar açık olduğu müddetçe okul adreslerine göre mülakatlara öğrenci çağırılacağı hakkında bilgilendirildim. İzmir’de okuduğum göz önüne alınsaydı, daha erken aranıp bir önceki gün İzmir’de yapılan mülakata çağırılabilecekmişim bir kaç km ötemde..

Sonuç olarak, bunun üzerine telafi için telefonda mülakata alındım ve ondan da başarıyla geçtiğim haberi tam 1 hafta sonra geldi =) (telefon mülakatında, okulda neler üzerinde çalıştığımı, hangi dillerin öğretildiğini, proje yapıp yapmadığımı, önceki stajımı ve ailemle ilgili bilgileri sordular) Yazılım üzerine staj yapacağım için beni InterTech firmasına yönlendirdiler ve haftaya staja başlıyorum!

Mezun olmaya çok az kaldı! =)

(Devamını InterTech Staj 2013′ten okuyabilirsiniz.)

Comments are closed.